| Part Number | 74LVC1G00GV, 125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 434690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G00GV, 125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G00GV, 125 |
|---|---|
| Supplier Package | TSOP |
| Logic Function | NAND |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.8@5V ns |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Pin Count | 5 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| MSL Level | 1 |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G00GV, 125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVX125MTCX.pdf |
|
Nexperia | AND-OR Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G0832GF,132.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 10-OUT 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CDC351DWR.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 2-IN 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G157GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74LVC244ARGYR.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 20-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for 5962-9752601Q2A.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G57GM,115.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT245PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for NB3N551DG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC240N.pdf |